Konferencja Barwy Gestalt Spotkanie z Irvinem Yalomem, wykłady, panele, warsztaty rozwojowe.

Data: 25-04-2014
Miejsce: Hotel Park Inn w Krakowie

Zapraszamy na pierwsze w Polsce multimedialne spotkanie z Irvinem Yalomem, wybitnym psychoterapeutą, doktorem nauk Irvin-Yalompsychiatrycznych na uniwersytecie Stanforda w USA.

Irvin Yalom będzie gościem honorowym konferencji "Barwy Gestalt" organizowanej przez Instytut Terapii Gestalt w Krakowie w centrum konferencyjnym hotelu Park Inn w Krakowie w dniu 25.04.2014r.

Konferencja będzie składała się z dwóch części. Pierwsza to warsztaty, treningi, panele dyskusyjne poświęcone właśnie barwom Gestalt czyli jak wieloaspektowo można wykorzystać ten jeden z najstarszych nurtów psychoterapeutycznych w codziennym życiu zarówno prywatnym, zawodowym (wiele sposobów kontaktu z klientami biznesowymi, pacjentami, rozpoznawanie własnych emocji i sposoby radzenia sobie z nimi, praca z ruchem i sposoby jej wykorzystania w codziennym życiu, co nam o nas mówi nasze ciało, mediacje, dla studentów warsztaty planowania kariery zawodowej).

Druga część to wykład wybitnego amerykańskiego psychoterapeuty i superwizora Jay’a Lewina, który mówił będzie o Gestalcie jako psychoterapii, ale także o jego zastosowaniu w pedagogice, biznesie i innych dziedzinach. Głównym punktem drugiej części konferencji będzie spotkanie z profesorem psychiatrii Irvinem Davidem Yalomem - bezpośrednie połączenie multimedialne. Na życzenie profesora, poza jego krótkim wykładem, większość czasu zajmie interaktywna dyskusja z uczestnikami konferencji.

Partner konferencji

Patroni konferencjiZapisy

Opłata za udział w konferencji:
- 400,00 pln
Specjalna obniżona opłata dla osób w grupach 10-osobowych:
- 250,00 pln

Uwaga: Warunkiem do skorzystania z obniżonej opłaty jest wcześniejsze przesłanie listy 10 uczestników wraz z dokładnymi danymi do wystawienia faktur zgodnie z wzorami zamieszczonymi poniżej :dla osób fizycznych lub podmiotów gospodarczych.
Wpłaty winny być zrealizowane przez wszystkich uczestników w terminie 14 dni od chwili przekazania listy. Wpłaty dokonane według obniżonych stawek, bez uprzedniego przesłania kompletnej listy uczestników, będą zwracane na konto bankowe, z którego wpłynęły. Aby potwierdzić swoje uczestnictwo konieczna jest wpłata kosztów udziału w konferencji na podane niżej konto:

Instytut Terapii Gestalt OK PSPP
ul. Gwarna 2B
PL 30-693 Kraków

Rachunk bankowy:
Alior Bank Spółka Akcyjna
19 2490 0005 0000 4600 3373 7169

Rachunek bankowy do przelewów zagranicznych:
IBAN: PL 19 2490 0005 0000 4600 3373 7169
Swift code: ALBPPLPW

Osoby zapisujące prosimy o przesłanie następujących danych na e-mail: gestalt@gestalt.pl:
imię i nazwisko, adres zamieszkania z kodem pocztowym i miejscowością.

W przypadku faktur wystawianych dla podmiotów gospodarczych prosimy ponadto dołączyć:
dokładna nazwę firmy, adres firmy z kodem pocztowym i miejscowością oraz numer NIP.

Program Konferencji
25 kwietania 2014 - piątek

Godzina Moduł
07:00-10:00Rejestracja uczestników
10:00-10:30Oficjalne otwarcie Konferencji
11:00-12:30Warsztaty
Tytuł warsztatu Opis Prowadzący Notka o prowadzącym Czas trwania
"Ja Kobieta" - Warsztat Rozwojowy dla Kobiet Udział w Warsztacie Rozwojowym dla Kobiet "JA KOBIETA" umożliwia spotkanie się ze swoją kobiecością w gronie innych kobiet. Warsztat adresowany jest do kobiet, które chcą:
- odbudować zaufanie do samej siebie i swojej intuicji, wzmocnić kontakt ze swoim ciałem, seksualnością;
- lepiej poznać siebie; zadbać o siebie i swoją przestrzeń w życiu;
- być w świecie z innymi ludźmi w zgodzie ze sobą; osiągnąć równowagę i pełnię w swoim życiu.
Izabela Butniewicz - Folusiak Izabela Butniewicz - Folusiak - autorka programu grupy rozwojowej dla kobiet, psychoterapeutka w trakcie szkolenia, trenerka. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu treningów i warsztatów z zakresu psychoedukacji i rozwoju osobistego. Pracuje w oparciu o założenia kodeksu etycznego EAGT, poddaje swoją pracę regularnej superwizji. Więcej na jej temat można znaleźć na stronie: www.psychoterapia-spotkanie.pl. 90 minut
Ruch i taniec przestrzeń kontaktu Warsztat: "Ruch i Taniec przestrzeń kontaktu" integruje psychologię humanistyczną z elementami ruchu autentycznego. Prezentujemy zastosowanie elementów terapii ruchem i tańcem w gestaltowskim warsztacie pracy z klientem. Warsztat umożliwia doświadczyć integracji ciała i umysłu, wyrazić to co niedostępne werbalnie poprzez ekspresje ruchu. Taniec i ruch autentyczny jest sposobem by obraz ciała stał się dynamicznym twórcą i pośrednikiem kontaktu ze wewnętrznym spontanicznym światem. Zapraszamy osoby zainteresowane eksperymentowaniem z ruchem i tańcem. Anna Cyran i Aleksandra Replin Anna Cyran - Jestem certyfikowaną psychoterapeutką, psychologiem i trenerem pracującym w nurcie terapii Gestalt. Posiadam ponad dziesięcioletnie doświadczenie kliniczne w zakresie pomocy psychologicznej. Pasjonuje mnie ruch, który jest symbolicznym wyrazem naszego wewnętrzego tańca. Dlatego staram się pogłębiać swoje doświadczenie w różnych formach pracy psychotrapeutycznej z ciałem i ruchem, m.in. kończę kurs instruktorski "Improwizacja Ruchu I Symbolika Ciała" organizowany przez Instytut Dynamiki Tańca i Ruchu w Essen.

Aleksandra Replin - Psychoterapeuta PTPG, EAGT, ECP, superwizor, specjalista terapii uzależnień. Zawód psychoterapeuty gestalt jest dla mnie fascynującym, niepowtarzalnym i twórczym doswiadczaniem rozwoju klienta, proces ten pozostaje w ścisłym zwiazku z przygodą życia jaką jest rozwój osobisty i zawodowy w podążaniu za soba i klientem. Pracując w konwencji gestalt wykorzystuję rózne metody i formy wzbogacające tworczy proces poszukiwania satysfakcjonującego kontaktu z sobą i światem.
2 moduły po 90 minut
Zaproszenie do choreoterapii Metoda: terapia tańcem w ujęciu Gestalt
Cel: wprowadzenie do teorii i praktyki (!) choreoterapii, okazja do poruszania się (wewnętrznie i zewnętrznie:) i podoświadczania siebie w ruchu.
Warsztat poszukiwania, ekspresji i rozwoju osobistego poprzez taniec i ruch, z wizualizacjami i ruchem spontanicznym. Praca jest strukturowana a improwizowany i naturalnie wydarzający się ruch jest wspierany przez struktury muzyczne i wątki tematyczne; pozwala doświadczyć podstawowych struktur choreoterapeutycznych. Zorientowany na tu i teraz, zmierza doposzerzenia i pogłębienia świadomości siebie.
dr Marzena Śniarowska - Tlatlik dr Marzena Śniarowska - Tlatlik - Certyfikowany choreoterapeuta - terapeuta tańcem TT (PSCh-PTT), psychoterapeuta Gestalt (EAGT) i trener Gestalt (FORGE). Psycholog, nauczyciel akademicki na stanowisku adiunkta (UŚ i AWF). Członek założyciel, pedagog i superwizor Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii - PTT. Członek PTP oraz PTPG. 2 moduły po 90 minut
Prezentacja - "Badania naukowe w psychoterapii Gestalt" Dotychczas w Polsce tematyka badań skuteczności psychoterapii Gestalt nie była podejmowana. Nie były prowadzone polskie projekty badawcze a dostęp do literatury w języku polskim jest bardzo ograniczony. Brak informacji może dawać mylne wrażenie, iż badania takie nie były w ogóle prowadzone. Zwiększa to ryzyko pomijania psychoterapeutów tej modalności w polskim systemie opieki zdrowotnej. Może też prowadzić do utrwalania błędnych opinii o terapii Gestalt, jako zorientowanej jedynie na rozwój. Psychoterapia Gestalt ma szerokie zastosowanie w praktyce klinicznej. Warto podkreślić, że terapia Gestalt jest oparta na dowodach i badaniach naukowych. W trakcie prezentacji omówię wyniki badań przeprowadzonych w rożnych ośrodkach i krajach oraz wnioski dla praktyki klinicznej. Przedstawię dane dotyczące skuteczności terapii Gestalt w obszarze pracy z pacjentami psychiatrycznymi, z dziećmi doświadczającymi trudności w nauce, pracy z rodzicami, w terapii par. Prezentacja obejmie również porównanie skuteczności różnych podejść w psychoterapii. Publikowane w ostatnim czasie wyniki badań wskazują, że psychoterapia Gestalt jest równie skuteczna w pracy z osobami z depresją, zaburzeniami lękowymi, problemami interpersonalnymi i samooceny jak np.: terapia behawioralno-poznawcza (CBT) czy terapia psychodynamiczna. Na koniec przedstawię również aktualne inicjatywy środowiska psychoterapeutów Gestalt na świecie np.: AAGT, GISC, Komitetu ds badań EAGT. Renata Mizerska Renata Mizerska - Psycholog, psychoterapeuta Gestalt, certyfikowany nauczyciel uważności MBSR/MBCT. W ramach projektu www.uwazni.pl prowadzi treningi i warsztaty mindfulness, terapię opartą na uważności MBCT. Interesuje się tematyką Body-Mind oraz uważności (mindfulness) zarówno w obszarze badań, jak i ich stosowania w psychoterapii oraz w programach prozdrowotnych. Współtworzy Ośrodek Psychoterapii i Rozwoju "KARUNA" - www.karuna.com.pl. Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Integracji Psychoterapii, Zarządu Sekcji Nauczycieli MBSR/MBCT, członek Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. 20 - 30 minut
Interpersonalny warsztat Gestalt dla mężczyzn Zapraszam na warsztatowe spotkanie by doświadczać siebie w bezpośrednich i otwartych relacjach z innymi mężczyznami. Wierzę, że będzie to doskonała okazja by wymienić się męską energią. Warsztat adresowany do mężczyzn zainteresowanych rozwojem osobistym oraz metodą Gestalt. Ideą warsztatu jest: świadoma improwizacja kontaktu interpersonalnego, w gestaltowskim duchu spotkania "Ja-Ty" w "Tu i Teraz". Udział w warsztacie pozwoli poznać podstawowe założenia filozoficzne i metodologiczne Gestalt dotyczące relacji. Inspiracją do tego co się wydarzy między nami będziesz Ty i inni mężczyźni oraz to czego będziemy poszukiwać we wspólnym przeżywaniu teraźniejszości. Karol Białkowski Karol Białkowski - Jestem mężczyzną... certyfikowanym psychoterapeutą Gestalt. Cenię sobie możliwość bycia w męskim gronie. Moje doświadczenia z męskich grup utwierdzają mnie w przekonaniu o wyjątkowości takich spotkań. www.karolbialkowski.pl 2 moduły po 90 minut
"Świadomość siebie - droga poprzez ciało. Ćwiczenia autorskie w oparciu o doświadczenia Lowena, Mindfullness oraz jogę." Warsztat skierowany jest do osób, które niezależnie od wieku, ciekawią się doświadczaniem siebie w tym ułamku czasu, jakim jest "tu i teraz". I które chcą sprawdzić co takiego wydarza się w ich umyśle, ciele i emocjach, kiedy uważnie im się przyglądają i z szacunkiem ich doświadczają. Ćwiczenia poszerzające samoświadomość relacji są jak etapy podróży pełnej przygód, której celem jest zrównoważenie, poczucie wewnętrznej harmonii oraz stabilna tożsamość. Krystyna Ablewicz Krystyna Ablewicz - pedagog, nauczyciel akademicki, na co dzień pracujący z młodzieżą studencką. Absolwentka Programu Pomocy Psychologicznej oraz Letnich Szkół organizowanych w Instytucie Integralnej Terapii Gestalt w Krakowie. W trakcie uzyskiwania certyfikatu masażysty Schiatsu. W praktyce rozwoju osobistego pracuje w oparciu o założenia terapii Gestalt wykorzystując elementy pracy z ciałem z doświadczeń bioenergetyki, Mindfullness oraz jogi. 90 minut
Porozmawiamy o Gestalcie Spotkanie przeznaczone jest dla osób, które nie mają doświadczenia we własnej psychoterapii, a chcą rozpocząć rozwój osobisty lub zainteresowały się psychoterapią Gestalt. Treścią spotkania będzie wprowadzenie do psychoterapii Gestalt w oparciu o egzystencjalizm dialogujący, holizm i teorię pola. Tomasz Rebeta Tomasz Rebeta - psychoterapeuta, trener i superwizor certyfikowany przez ITG, EAGT, PTPG i EAP. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu terapii indywidualnej i grupowej. W swojej pracy stosuje szeroko rozumiany eksperyment w tym psychodramę. 90 minut
"Mądrość ciała" Zapraszamy Cię do pogłębienia świadomości ciała. Przenosząc uwagę na ciało uwrażliwiasz się na mądrość, która z niego płynie, zwiększając uważność wobec siebie i innych. Warsztat zawiera propozycje doświadczeń z obszaru pracy z ciałem i ruchem, które mają na celu uświadomienie sobie w jaki sposób doświadczamy swojej cielesności. Będziemy korzystać z takich technik jak:
- Podejście Gestalt
- Analiza Bioenergetyczna dr Aleksandra Lowena
- Improwizacja ruchowa
- Praca z oddechem
Alicja Gruszka i Magdalena Pieszko Alicja Gruszka - Certyfikowana Psychoterapeutka i Trenerka Gestalt, Absolwentka Instytutu Terapii Gestalt w Krakowie, Instruktorka Improwizacji Ruchu i Symboliki Ciała w Instytucie Dynamiki Tańca i Ruchu w Essen. Na stałe współpracuje z krakowską Pracownią Rozwoju "Pełnia", gdzie prowadzi psychoterapię indywidualną w podejściu Gestalt oraz warsztaty rozwoju osobistego z obszaru pracy z ciałem i ruchem (www.psychoterapia-gestalt.pl, www.prapelnia.pl).

Magdalena Pieszko - Absolwentka Instytutu Terapii Gestalt w Krakowie, obecnie jestem na 3 roku szkolenia Analizy Bioenergetycznej dr Aleksandra Lowena prowadzonego przez międzynarodowych trenerów zagranicznych wg programu akredytowanego przez IIBA w Zurychu. Prowadzę psychoterapię indywidualną oraz warsztaty (www.bioenergetykalowe.com.pl).
2 moduły po 90 minut
"Przestrzeń pomiędzy (space between)" - Cykl Gestalt w kontekście i w relacji terapeutycznej Warsztat skierowany jest do psychoterapeutów, studentów psychoterapii i psychologii. Cykl doświadczenia, zwany też cyklem Gestalt jest kluczowym modelem teoretycznym w Terapii Gestalt. W trakcie warsztatu przedstawię założenia teoretyczne opisu doświadczenia "pomiędzy" klientem a terapeutą. Drugim wątkiem będzie propozycja doświadczenia, jak w "tu i teraz" relacji terapeutycznej, terapeuta wspiera rozwój twórczego przystosowania, opierając swoje rozumienie zjawisk na tym modelu. Ewa Canert - Łąka Ewa Canert - Łąka - psychoterapeuta Gestalt, akredytowany superwizor EAGT, trener-nauczyciel w ITG. 2 moduły po 90 minut
Psychoterapia Gestalt w leczeniu uzależnień. Na przykładzie praktyki psychoterapeutycznej prowadzonej w ośrodku leczenia uzależnień MONAR Warsztat jest zaproszeniem do dyskusji i wymiany doświadczeń na temat skuteczności tego podejścia terapeutycznego w leczeniu uzależnień od substancji psychoaktywnych. Punktem wyjścia będą specyficzne dla psychoterapii Gestalt czynniki leczące, które mogą być uruchamiane już na bardzo wczesnym etapie budowania kontaktu z klientem, szczególnie w warunkach leczenia stacjonarnego. Celem warsztatu jest przyjrzenie się możliwościom i ograniczeniom, oraz weryfikacja powszechnych przekonań na temat skuteczności psychoterapii Gestalt prowadzonej z osobami z problemem uzależnienia. Marta Milkiewicz i Dominika Szkutnik Marta Milkiewicz - psycholog, psychoterapeuta Gestalt, specjalista terapii uzależnień w trakcie certyfikacji. Absolwentka UAM oraz Szkoły Trenerów i Psychoterapeutów w Instytucie Terapii Gestalt w Krakowie. Posiada certyfikat Psychoterapeuty Gestalt rekomendowany przez Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapeutów. Aktualnie w trakcie zdobywania certyfikatu specjalisty uzależnień w Instytucie Terapii Zdrowia w Warszawie. Od ponad 3 lat pracuje w stacjonarnym ośrodku leczenia uzależnień i prowadzi prywatną praktykę psychoterapeutyczną. Posiada doświadczenie w pracy grupowej i indywidualnej.

Dominika Szkutnik - psycholog, psychoterapeuta Gestalt i trener z 8-letnim stażem pracy. Pracuje w podejściu Gestalt z wykorzystaniem elementów Analizy Transakcyjnej. Swoje doświadczenie zdobywała w wielu obszarach psychologii- klinicznym, akademickim i biznesowym. Obecnie oprócz prowadzenia prywatnej praktyki psychoterapeutycznej pracuje w stacjonarnym ośrodku leczenia uzależnień.
2 moduły po 90 minut
Podstawy teorii Gestalt w praktyce Warsztat przeznaczony dla osób chcących doświadczyć metody Gestalt w najprostszej formie. praktyczne doświadczenie jej teoretycznych podstaw:
- Relacja Ja-Ty
- Kontakt
- Eksperyment
Warsztat w całości w formie empirycznej przeznaczony dla osób nie związanych profesjonalnie z metodą Gestalt, chcących poznać i doświadczyć ten rodzaj pracy terapeutycznej.
Jolanta Cieplińska i Wojciech Trzaskowski Jolanta Cieplińska - certyfikowany psychoterapeuta, superwizor EAP i EAGT, trener i nauczyciel psychoterapii w Instytucie Terapii Gestalt w Krakowie. Wieloletni praktyk metody Gestalt, w terapii specjalizuje się pracą ze snami i z eksperymentem.

Wojciech Trzaskowski - pedagog, trener dramy i teatru, trener wideotreningu komunikacji (VIT), doradca zawodowy, student psychoterapii w Instytucie Terapii Gestalt w Krakowie, na co dzień pracuje z młodzieżą (socjoterapia, teatr) i dorosłymi (komunikacja, doradztwo zawodowe).
90 minut

Z powodu choroby prowadzącego warsztat odwołany

Barwy męskości - specyfika pracy terapeutycznej z mężczyznami

Jest to krótki warsztat, który ilustruje typowe etapy życia mężczyzn. Każdy z etapów omówiony zostanie pod kątem specyficznych zachowań, wartości oraz zasad, które w tym czasie determinują życie mężczyzn. Zaprezentowane będą częste zagrożenia rozwojowe oraz ich psychospołeczne konsekwencje. Zaproponowane zostaną także kierunki pracy z mężczyznami na podstawie przykładów. Warsztat jest przygotowany pod wpływem lektury książki "Żelazny Jan" Roberta Bly’a Jacek Masłowski Jacek Masłowski - Psychoterapeuta Warszawskiego Ośrodka Psychoterapii i Psychiatrii, współtwórca i prezes Fundacji Masculinum, pierwszej w Polsce organizacji wspierającej szeroko pojęty rozwój mężczyzn. Współautor cyklu audycji "Bez Laski". na temat męskości w radio TOK FM. 90 minut
"Co zrobić, aby Twoje życie było bardziej komfortowe?" Na warsztat zapraszam zarówno tych, którzy doświadczyli terapii własnej jak i tych którzy nie posiadają jeszcze takiego doświadczenia. Proponowany warsztat to gestaltowskie spotkanie tu i teraz, oparte na wzajemnej relacji terapeutycznej. Celem jest dotarcie do własnych zasobów dzięki którym łatwiej będzie funkcjonować w codziennym życiu oraz uświadomienie sobie jak wiele możliwości poznania własnych zasobów daje terapia Gestalt. Małgorzata Partyka Małgorzata Partyka - Psychoterapeuta Gestalt certyfikowany przez ITG i EAP. Prowadzę: Psychoterapię indywidualną i grupową, Mediacje, Treningi, warsztaty i szkolenia dla firm. Specjalizuję się w executive coachingu. 90 minut
Co się dzieje, kiedy dwie osoby się spotykają? Czym jest kontakt? W jaki sposób budować relację z pacjentem, żeby miała ona wymiar terapeutyczny? Warsztat adresowany do studentów zainteresowanych tematyką psychoterapii, osób stojących przed wyborem własnej modalności terapeutycznej, lekarzy i personelu medycznego. Warsztat umożliwi doświadczenie kontaktu w relacji ja-ty, poznanie różnic między polem relacyjnym i indywidualistycznym oraz identyfikowanie własnych zasobów i ograniczeń w budowaniu relacji terapeutycznej. Bazą teoretyczną warsztatu jest myśli Martina Bubera, Carla Rogersa, Kurta Lewina i Roberta Lee. Kasper Czech Kasper Czech - Psycholog, psychoterapeuta, nauczyciel akademicki. Założyciel Instytutu Psychoterapii Dzieci i Dorosłych w Katowicach, pracownik naukowy Zakładu Psychologii Klinicznej i Sądowej Uniwersytetu Śląskiego, wykładowca katowickiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych w Rudzie Śląskiej. 90 minut
aktualizacja 17 marca 2014
12:30-12:45Przerwa kawowa
12:45-14:15Warsztaty
Tytuł warsztatu Opis Prowadzący Notka o prowadzącym Czas trwania
Kontynuacja warsztatu
Ruch i taniec przestrzeń kontaktu
Warsztat: ,,Ruch i Taniec przestrzeń kontaktu,, integruje psychologię humanistyczną z elementami ruchu autentycznego. Prezentujemy zastosowanie elementów terapii ruchem i tańcem w gestaltowskim warsztacie pracy z klientem. Warsztat umożliwia doświadczyć integracji ciała i umysłu, wyrazić to co niedostępne werbalnie poprzez ekspresje ruchu. Taniec i ruch autentyczny jest sposobem by obraz ciała stał się dynamicznym twórcą i pośrednikiem kontaktu ze wewnętrznym spontanicznym światem. Zapraszamy osoby zainteresowane eksperymentowaniem z ruchem i tańcem. Anna Cyran i Aleksandra Replin Anna Cyran - Jestem certyfikowaną psychoterapeutką, psychologiem i trenerem pracującym w nurcie terapii Gestalt. Posiadam ponad dziesięcioletnie doświadczenie kliniczne w zakresie pomocy psychologicznej. Pasjonuje mnie ruch, który jest symbolicznym wyrazem naszego wewnętrzego tańca. Dlatego staram się pogłębiać swoje doświadczenie w różnych formach pracy psychotrapeutycznej z ciałem i ruchem, m.in. kończę kurs instruktorski "Improwizacja Ruchu I Symbolika Ciała" organizowany przez Instytut Dynamiki Tańca i Ruchu w Essen.

Aleksandra Replin - Psychoterapeuta PTPG, EAGT, ECP, superwizor, specjalista terapii uzależnień. Zawód psychoterapeuty gestalt jest dla mnie fascynującym, niepowtarzalnym i twórczym doswiadczaniem rozwoju klienta, proces ten pozostaje w ścisłym zwiazku z przygodą życia jaką jest rozwój osobisty i zawodowy w podążaniu za soba i klientem. Pracując w konwencji gestalt wykorzystuję rózne metody i formy wzbogacające tworczy proces poszukiwania satysfakcjonującego kontaktu z sobą i światem.
2 moduły po 90 minut
Kontynuacja warsztatu
Zaproszenie do choreoterapii
Metoda: terapia tańcem w ujęciu Gestalt
Cel: wprowadzenie do teorii i praktyki (!) choreoterapii, okazja do poruszania się (wewnętrznie i zewnętrznie:) i podoświadczania siebie w ruchu.
Warsztat poszukiwania, ekspresji i rozwoju osobistego poprzez taniec i ruch, z wizualizacjami i ruchem spontanicznym. Praca jest strukturowana a improwizowany i naturalnie wydarzający się ruch jest wspierany przez struktury muzyczne i wątki tematyczne; pozwala doświadczyć podstawowych struktur choreoterapeutycznych. Zorientowany na tu i teraz, zmierza doposzerzenia i pogłębienia świadomości siebie.
dr Marzena Śniarowska - Tlatlik dr Marzena Śniarowska - Tlatlik - Certyfikowany choreoterapeuta - terapeuta tańcem TT (PSCh-PTT), psychoterapeuta Gestalt (EAGT) i trener Gestalt (FORGE). Psycholog, nauczyciel akademicki na stanowisku adiunkta (UŚ i AWF). Członek założyciel, pedagog i superwizor Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii - PTT. Członek PTP oraz PTPG. 2 moduły po 90 minut
Kontynuacja warsztatu
"Mądrość ciała"
Zapraszamy Cię do pogłębienia świadomości ciała. Przenosząc uwagę na ciało uwrażliwiasz się na mądrość, która z niego płynie, zwiększając uważność wobec siebie i innych. Warsztat zawiera propozycje doświadczeń z obszaru pracy z ciałem i ruchem, które mają na celu uświadomienie sobie w jaki sposób doświadczamy swojej cielesności. Będziemy korzystać z takich technik jak:
- Podejście Gestalt
- Analiza Bioenergetyczna dr Aleksandra Lowena
- Improwizacja ruchowa
- Praca z oddechem
Alicja Gruszka i Magdalena Pieszko Alicja Gruszka - Certyfikowana Psychoterapeutka i Trenerka Gestalt, Absolwentka Instytutu Terapii Gestalt w Krakowie, Instruktorka Improwizacji Ruchu i Symboliki Ciała w Instytucie Dynamiki Tańca i Ruchu w Essen. Na stałe współpracuje z krakowską Pracownią Rozwoju "Pełnia", gdzie prowadzi psychoterapię indywidualną w podejściu Gestalt oraz warsztaty rozwoju osobistego z obszaru pracy z ciałem i ruchem (www.psychoterapia-gestalt.pl, www.prapelnia.pl).

Magdalena Pieszko - Absolwentka Instytutu Terapii Gestalt w Krakowie, obecnie jestem na 3 roku szkolenia Analizy Bioenergetycznej dr Aleksandra Lowena prowadzonego przez międzynarodowych trenerów zagranicznych wg programu akredytowanego przez IIBA w Zurychu. Prowadzę psychoterapię indywidualną oraz warsztaty (www.bioenergetykalowe.com.pl).
2 moduły po 90 minut
Rozwój osobisty z punktu widzenia klienta i terapeuty w kontekście terapii indywidualnej i grupowej W spotkaniu mogą wziąć udział psychoterapeuci i klienci z uważnością na to, aby nie spotkały się osoby, które były lub są w relacji psychoterapeutycznej. Jego treścią będzie wymiana poglądów na podstawie własnych doświadczeń dotyczących zalet i ograniczeń w tych dwóch rodzajach kontaktu i procesu psychoterapeutycznego. Tomasz Rebeta Tomasz Rebeta - psychoterapeuta, trener i superwizor certyfikowany przez ITG, EAGT, PTPG i EAP. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu terapii indywidualnej i grupowej. W swojej pracy stosuje szeroko rozumiany eksperyment w tym psychodramę. 90 minut
Wykład Wypalenie zawodowe wśród psychoterapeutów: uwarunkowania i konsekwencje Syndrom wypalenia zawodowego opisywany jest jako zespół wyczerpania emocjonalnego, depersonalizacji oraz obniżonego poczucia dokonań osobistych, występujący u osób pracujących z innymi ludźmi w pewien określony sposób. Wypalenie zawodowe ujawnia się przede wszystkim w tych zawodach, które opierają się na zaangażowanym kontakcie z drugim człowiekiem. W wielu badaniach zauważono, że zawód psychoterapeuty jest szczególnie narażony na pojawienie się tego syndromu. Podstawowym celem wykładu będzie przedstawienie klasycznych, jak i najnowszych badań dotyczących syndromu wypalenia zawodowego wśród psychoterapeutów. W szczególności, na wykładzie zaprezentowane zostaną wyniki autorskich badań dotyczących psychospołecznych i demograficznych determinantów wypalenia zawodowego w grupie 100 psychoterapeutów Gestalt oraz 100 psychoterapeutów poznawczo-behawioralnych. Marcin Rzeszutek Marcin Rzeszutek - psychoterapeuta Gestalt i adiunkt w Wyższej Szkole Finansów i Zarzadzania w Warszawie. 60 minut
Kontynuacja warsztatu
Psychoterapia Gestalt w leczeniu uzależnień. Na przykładzie praktyki psychoterapeutycznej prowadzonej w ośrodku leczenia uzależnień MONAR
Warsztat jest zaproszeniem do dyskusji i wymiany doświadczeń na temat skuteczności tego podejścia terapeutycznego w leczeniu uzależnień od substancji psychoaktywnych. Punktem wyjścia będą specyficzne dla psychoterapii Gestalt czynniki leczące, które mogą być uruchamiane już na bardzo wczesnym etapie budowania kontaktu z klientem, szczególnie w warunkach leczenia stacjonarnego. Celem warsztatu jest przyjrzenie się możliwościom i ograniczeniom, oraz weryfikacja powszechnych przekonań na temat skuteczności psychoterapii Gestalt prowadzonej z osobami z problemem uzależnienia. Marta Milkiewicz i Dominika Szkutnik Marta Milkiewicz - psycholog, psychoterapeuta Gestalt, specjalista terapii uzależnień w trakcie certyfikacji. Absolwentka UAM oraz Szkoły Trenerów i Psychoterapeutów w Instytucie Terapii Gestalt w Krakowie. Posiada certyfikat Psychoterapeuty Gestalt rekomendowany przez Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapeutów. Aktualnie w trakcie zdobywania certyfikatu specjalisty uzależnień w Instytucie Terapii Zdrowia w Warszawie. Od ponad 3 lat pracuje w stacjonarnym ośrodku leczenia uzależnień i prowadzi prywatną praktykę psychoterapeutyczną. Posiada doświadczenie w pracy grupowej i indywidualnej.

Dominika Szkutnik - psycholog, psychoterapeuta Gestalt i trener z 8-letnim stażem pracy. Pracuje w podejściu Gestalt z wykorzystaniem elementów Analizy Transakcyjnej. Swoje doświadczenie zdobywała w wielu obszarach psychologii- klinicznym, akademickim i biznesowym. Obecnie oprócz prowadzenia prywatnej praktyki psychoterapeutycznej pracuje w stacjonarnym ośrodku leczenia uzależnień.
2 moduły po 90 minut
Związek dwojga Warsztat jest propozycją gestaltowskiego doświadczenia i eksperymentowania w obszarze kilku aspektów relacji partnerskiej, korzystającego z elementów pracy z ciałem (bliskość - dystans, konflikt par, zaangażowanie, granice, realizowanie potrzeb w związku). Anna Bal Anna Bal - psycholog, psychoterapeutka gestalt, absolwentka Moskiewskiego Instytutu Psychoterapii Gestalt oraz Instytutu Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie. Pracuje w Warszawie ( klinikastresu.net). 90 minut
Kontynuacja warsztatu
Interpersonalny warsztat Gestalt dla mężczyzn
Zapraszam na warsztatowe spotkanie by doświadczać siebie w bezpośrednich i otwartych relacjach z innymi mężczyznami. Wierzę, że będzie to doskonała okazja by wymienić się męską energią. Warsztat adresowany do mężczyzn zainteresowanych rozwojem osobistym oraz metodą Gestalt. Ideą warsztatu jest: świadoma improwizacja kontaktu interpersonalnego, w gestaltowskim duchu spotkania "Ja-Ty" w "Tu i Teraz". Udział w warsztacie pozwoli poznać podstawowe założenia filozoficzne i metodologiczne Gestalt dotyczące relacji. Inspiracją do tego co się wydarzy między nami będziesz Ty i inni mężczyźni oraz to czego będziemy poszukiwać we wspólnym przeżywaniu teraźniejszości. Karol Białkowski Karol Białkowski - Jestem mężczyzną... certyfikowanym psychoterapeutą Gestalt. Cenię sobie możliwość bycia w męskim gronie. Moje doświadczenia z męskich grup utwierdzają mnie w przekonaniu o wyjątkowości takich spotkań. www.karolbialkowski.pl 2 moduły po 90 minut
"Uważność jako metoda wsparcia psychoterapeuty" Praktyka uważności wspiera proces radzenia sobie ze skutkami stresu doświadczanego w pracy np.: psychologów, psychoterapeutów, lekarzy, jest wykorzystywana w programach takich jak MBSR czy terapia MBCT. Liczne, publikowane badania prowadzone nad uważnością od ponad 20 lat, wykazują, że większość uczestników, którzy ukończyli trening uważności stwierdziła:
- trwałe obniżenie fizycznych i psychologicznych symptomów stresu,
- zwiększoną zdolność do relaksowania się,
- większy entuzjazm i energię do życia,
- rozwój umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresujących zarówno krótko jak i długotrwałych.
Istnieją też empiryczne dowody, że 5-8 tygodniowy trening uważności może redukować stres i wspomagać proces zdrowienia w przypadku różnych zaburzeń psychicznych i somatycznych takich jak m.in. depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania i uzależnienia, przewlekłe bóle, choroby nowotworowe.
Renata Mizerska Renata Mizerska - Psycholog, psychoterapeuta Gestalt, certyfikowany nauczyciel uważności MBSR/MBCT. W ramach projektu Uważni.pl prowadzi treningi i warsztaty mindfulness, terapię opartą na uważności MBCT. Interesuje się tematyką Body-Mind oraz uważności (mindfulness) zarówno w obszarze badań, jak i ich stosowania w psychoterapii oraz w programach prozdrowotnych. Współtworzy Ośrodek Psychoterapii i Rozwoju "KARUNA". Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Integracji Psychoterapii, Zarządu Sekcji Nauczycieli MBSR/MBCT, członek Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. 90 minut
Gestalt w organizacjach Gestalt może być wykorzystywany do pracy z organizacjami i jednocześnie Gestalt w organizacji nie jest tożsamy z terapią Gestalt. Co oznacza pracować z organizacjami w ujęciu Gestalt? Co gestaltysta ma do zaoferowania organizacjom? W jaki sposób jako gestaltysci pracujemy z organizacjami? Odpowiedzią na te pytania będziemy się zajmować w ramach tego warsztatu. Michał Lewandowski Michał Lewandowski - od 9 lat pracuję z organizacjami, głównie w biznesie. W międzyczasie pełniłem również funkcję dyrektora zarządzającego firmy zajmującej się nowymi technologiami w edukacji. Ostatnio głównym elementem moich zainteresowań zawodowych jest wykorzystanie Gestalt w pracy z organizacjami, co staram się zagłębiać zarówno w swojej pracy zawodowej, jak i w Instytucie Gestalt w Turynie. 90 minut
Fenomen relacji. Bliskość w spotkaniu kobiety i mężczyzny jak zjawisko egzystencjalne w którym zawarty jest proces stawania się i ponownego okrywania siebie samych. Warsztat wprowadza uczestnika do aktywnego doświadczenia i odkrywania aspektów rozwijających i utrudniających tworzenie relacji partnerskich. Autentyczność zamiast iluzji. Warsztat ma formułę otwartą. Hanna Palich i Wacław Urbaniec Hanna Palich - terapeuta, trener, superwizor Gestalt.

Wacław Urbaniec - terapeuta, trener, superwizor Gestalt.
90 minut
Wiktor Żłobicki
Kontynuacja warsztatu
"Przestrzeń pomiędzy (space between)" - Cykl Gestalt w kontekście i w relacji terapeutycznej
Warsztat skierowany jest do psychoterapeutów, studentów psychoterapii i psychologii. Cykl doświadczenia, zwany też cyklem Gestalt jest kluczowym modelem teoretycznym w Terapii Gestalt. W trakcie warsztatu przedstawię założenia teoretyczne opisu doświadczenia "pomiędzy" klientem a terapeutą. Drugim wątkiem będzie propozycja doświadczenia, jak w "tu i teraz" relacji terapeutycznej, terapeuta wspiera rozwój twórczego przystosowania, opierając swoje rozumienie zjawisk na tym modelu. Ewa Canert - Łąka Ewa Canert - Łąka - psychoterapeuta Gestalt, akredytowany superwizor EAGT, trener-nauczyciel w ITG. 2 moduły po 90 minut
Znaczenie i rola superwizji w procesach terapeutycznych, coachingowych, mentoringowych oraz innych formach wsparcia i rozwoju Celem spotkania jest stworzenie przestrzeni do dialogu między zaproszonymi gośćmi ze świata psychoterapii, coachingu, mentoringu i innych form rozwoju i wsparcia na temat znaczenia i roli superwizji w ich pracy. Praktycy oraz sami superwizorzy będą mogli wymienić się swoim doświadczeniem w obszarze rozumienia, oferowania i korzystania z superwizji jako nieustannego rozwijania siebie oraz podnoszenia jakości oferowanych przez siebie usług w myśl zasady, że głównym "narzędziem" pracy psychoterapeuty, coacha, mentora itd. jest on sam. Zofia Zimnoch i Anna Małecka Anna Małecka - Psychoterapeuta Gestalt, Coach, Trener współzałożycielka ośrodka rozwojowego Centrum Odkrycie, właścicielka firmy doradczo-szkoleniowej HR Care, członek PTPG.

Zofia Zimnoch - Psychoterapeuta Gestalt, Trener oraz Menadżer d.s. Projektów Systemowych w firmie mentoringowo-coachingowej (Mind Partners), członek PTPG oraz Stowarzyszenia Mentorów "Przełom".
90 minut
aktualizacja 17 marca 2014
14:15-15:30Lunch (lunch w cenie konferencji)
15:30-17:00Wykład Jay’a Levin’a - amerykańskiego psychoterapeuty i superwizora Gestalt
17:00-18:30Spotkanie multimedialne z Irvinem Yalomem
18:30-19:00Zakończenie Konferencji
aktualizacja 17 marca 2014